تازه ترین اخبار

آیا می‌دانید تفاوت حفظ کردن با یادگیری چیست؟

حفظ کردن مطالب باعث می‌شود چیزی را بدانید اما یاد گرفتن مطالب باعث می‌شود آن را درک کنید. حفظ کردن مطلبی یعنی آن را به ذهنتان بسپارید، از طریق راه‌هایی مثل فلش‌کارت‌ها برای حفظ کردن لغات جدید، طوریکه لغات در یک سمت کارت و معنی آن پشت کار نوشته شود و آنها را طوری می‌خوانید که بتوانید روز بعد در امتحان آنها را به خاطر داشته باشید. اما یاد گرفتن مطلبی یعنی درک کردن آن، یعنی بتوانید از آن کلمه که قبلاً خوانده‌اید در مکالمه با دوستانتان استفاده کنید.

قبول دارم، فرق بین این دو شاید خیلی مشخص نباشد یا شاید فرق خیلی بزرگی به نظر نیاید. اما بااینحال این تفاوت است که باعث می‌شود بعضی‌ها بتوانند از تحصیلات خود استفاده‌های بیشتر ببرند.
این دو روش درس خواندن چندین تفاوت دارند:
در حفظ کردن تصور بر این است که فقط یک پاسخ صحیح وجود دارد ولی در یاد گرفتن چندین پاسخ برای یک سوال وجود دارد. حفط کردن یک مطلب به ما اجازه می‌دهد بتوانیم زمانی مسائل را حل کنیم که اعداد و مولفه‌ها هر بار یکسان هستند اما در یادگیری یک مطلب حتی اگر اعداد و مولفه‌های مسئله تغییر کند باز قادر خواهیم بود آن را حل کنیم و از اینها مهمتر اینکه در حفظ کردن یک مطلب، اینکه بتوانید ارزش آن علم و دانش را در خارج از محیط کلاس و مدرسه بفهمید سخت است اما در یادگیری می‌توانید ایده‌هایی که یاد گرفته‌اید را در دنیای واقعی به کار ببندید.
یادگیری به ما کمک می‌کند بین چیزهایی که در کلاس درس یاد گرفته‌ایم ارتباط ایجاد کنیم و وقتی که از کلاس بیرون می‌رویم از آنها استفاده کنیم. این هدف اصلی آموزش است، هدفی که خیلی‌ها از آن آگاه نیستند. اما حفظ کردن هم داتاً بد نیست.
دانستن یک چیز همیشه بهتر از ندانستن آن است. اما مسئله این است که چیزی که یادگیری را از حفظ کردن متمایز می‌کند، معنا است. یادگرفتن به دردبخورتر است – واقعیت‌های مختلف را به هم وصل کرده و به شما یک مفهوم کلی می‌دهد، درحالیکه حفظ کردن یک مطلب فقط به شما می‌گوید که آن واقعیت صحیح است و نه هیچ چیز دیگر. آنوقت اگر جزئیات کوچکی را درمورد آن واقعیت تغییر دهیم دیگر معنایی نخواهد داشت.
یادگرفتن درمقابل حفظ کردن یک مولفه روانشناختی دارد که من در کلاس روانشناسی یاد گرفتم. یادآوری که یکی از مقیاس‌های حافظه است و در آن فرد اطلاعاتی که قبلاً دریافت کرده است را دوباره به دست می‌آورد بسیار سخت‌تر از شناخت است که یکی از مقیاس‌های حافظه است که در آن فقط لازم است فرد چیزهایی که قبلاً یاد گرفته است را تشخیص دهد.
به همین دلیل است که امتحانات تشریحی خیلی سخت‌تر از امتحانات تستی است چون درآوردن یک پاسخ از مغزتان و اطمینان از اینکه نوشتنتان هم خوب و معقول باشد خیلی سخت‌تر از این است که فقط پاسخ صحیح را از بین چندین گزینه تشخیص دهید و درنتیجه به همین دلیل است که سیستم آموزشی که دانش‌آموزان را بیشتر به سمت حفظ کردن تشویق می‌کند مورد نکوهش است. چون وقتی مجبور می‌شوید همه مطالب را حفظ کنید، هدف از آموزش و مدرسه رفتن برایتان گنگ خواهد بود.
دفعه بعد که می‌خواهید برای امتحانی درس بخوانید، کمی به این مسئله فکر کنید. چون یادگرفتن مطالب باعث می‌شود از مدرسه رفتنتان لذت بیشتری برده و آن را هدفمندتر ببینید. یادگرفتن مطالب درسی کمکتان می‌کند برای شغل آینده‌تان هم آماده شوید.

منبع:۱۱۸کلاس

بدینوسیله به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون های سراسری سال ۱۳۹۵ و سال ۱۳۹۶ می رساند؛ براساس مصوبه چهارمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ ۱۳۹۴/۶/۲۸ و در راستای اجرای قانون «سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور» مصوب ۱۰/۶/۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی، میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال ۱۳۹۵ و سال ۱۳۹۶ به شرح ذیل می باشد:

۱- آزمون سراسری سال ۱۳۹۵

الف- آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد اخذ نموده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (سال سوم آموزش متوسطه) به میزان حداکثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیرقطعی در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

ب- داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱-۱۳۹۰ به بعد اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (صرفا نمرات دروسی که به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است) به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

تذکر: برای داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی بندهای الف وب، هردو مورد اعمال خواهد شد.

۲- آزمون سراسری سال ۱۳۹۶

الف- آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد اخذ نموده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (سال سوم آموزش متوسطه) به میزان حداکثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تاثیرقطعی در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

ب- داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱-۱۳۹۰ به بعد اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (صرفا نمرات دروسی که به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است) به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

تذکر: برای داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی بندهای الف وب، هردو مورد اعمال خواهد شد.

 

زمـان ثـبـت نام کنـکـور سـراسـری ۱۳۹۵

زمان ثبت نام کنکور سراسری ۱۳۹۵ از تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۹۴ آغاز و تا تاریخ ۲۸ بهمن ۹۴ ادامه دارد علاقه مندان شرکت در آزمون سراسری می توانند در این زمان تعیین شده نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

آزمون سراسری ۹۵ بعد از ماه مبار ک رمضان برگزار می شود.

آزمون رشته ی ریاضی و رشته ی انسانی در روز ۲۴ تیر ماه ۹۵ و آزمون رشته ی تجربی در روز ۲۵ تیر ماه ۹۵ خواهد بود.

در مورد آزمون سراسری باید گفت دلیل تغییر دوباره آزمون تقارن آن با ماه مبارک رمضان است و اینکه اگر آزمون قبل از ماه مبارک رمضان برگزار می‌شد با امتحانات پیش‌دانشگاهی تداخل پیدا می‌کرد.

کتاب من میتونم(۳۱۴ کلید طلایی برای موفقیت در کنکور و امتحانات)

عنوان کتاب : من میتونم(۳۱۴ کلید طلایی برای موفقیت در کنکور و امتحانات)

مولف : مهدی شاکزیان – مهناز کلنگی خواه

موضوع:  اصول موفقیت در کنکور

نوبت چاپ: اول

قطع: وزیری

سال انتشار:  ۱۳۹۴

  قیمت: ۱۶۸۰۰

بخش هایی از کتاب :

 

گپ اول

یه سلام گرم و صمیمی به همه‌ی شما دوستای خوب

پیش از این که بخوایم وارد بحث اصلی بشیم ، می‌خوایم به خاطره‌ای از دوران زیبای کودکی مون اشاره کنیم . یادتون هست وقتی بچه بودیم بزرگ‌ترها از ما چی می‌پرسیدن ؟ کمی فکر کنین!

آفرین درست حدس زدین. از ما می پرسیدن: کوچولو! در آینده می‌خوای چه‌کاره بشی ؟ ما هم یه کم فکر می‌کردیم و با خوش‌حالی می‌گفتیم:   دکتر، مهندس،خلبان و…

 اگه یادتون باشه رؤیاهای زیادی رو برای رسیدن به این‌ها در سر داشتیم. امّا هر چی بزرگ‌تر می‌شدیم‌، می‌دیدیم که چه‌قدر رویاهای شیرین کودکانه‌مون دارن از ما دور می‌شن. وقتی هم که به کنکور رسیدیم یه دفعه همه‌ی اون رویاها محو شدن و فقط سایه‌ی مبهمی از اونا تو ذهن‌مون باقی ‌موند. هر شب کابوس‌های گوناگون جای رویاهای شیرین رو تو ذهن‌مون می‌گرفت و قلب‌مون تند تند شروع به تپیدن می‌کرد. انگار احساس پوچی به ما دست می‌داد. روزهاو شب ها به گفته‌ی همه فقط باید درس می‌خوندیم …  باید به موفقیت‌مون فکر می‌کردیم … انگیزه و امید و پشت‌کار  می‌داشتیم  و … . وقتی به کنکور نزدیک می‌شدیم دیگه حسابی استرس می‌گرفتیم و تب کنکور به سراغ‌مون می‌اومد. روز کنکور هم  صدای قلب‌مون تنها صدایی بود که می‌شنیدیم. بعد کنکور هم که انگار هیچی تو ذهن‌مون نیست! خالی خالی خالی …

خب این حرفای خودمونی رُو که زدیم حرف دل بیش‌تر کنکوری‌هاست . لازم نیست بگیم که قبول شدن در یه رشته‌ی توپ، تو یه دانشگاه باحال آرزوی همه تونه که دوست دارین هر طور شده بهش برسین. اما تو این سال‌هایی که در زمینه کنکور کارکردیم، دیدیم که تو ذهن بیش‌تر شما مخصوصاً سال اولی‌ها ، مجموعه‌ای از پرسش‌های مشترک هست که لازمه درباره‌شون بیش‌تر بدونین. مثلاً:

۱- چرا بعضی‌ها موفق می‌شن و به رویاهاشون می‌رسن، امّا بعضی‌ها بعد از کنکور کاملاً احساس پوچی می‌کنن؟  رمز موفقیت یا شکست رویاهای کودکانه چیه؟ سرنوشت ،شانس   ، هوش و استعداد ، پشت‌کار، حمایت خانواده و یا …

۲- خیلی‌ها عدم موفقیت تو کنکور رو به سرنوشت ربط می‌دن  و می‌گن سرنوشت‌مون  اینه دیگه و هیچ کاری نمی‌شه کرد. امّا همون‌طور که می‌دونیم با انجام بعضی کارها سرنوشتت تغییر می‌کنه … چه‌طوری می‌شه موفقیت رو در کنکور، تو سرنوشت‌مون جا بدیم ؟

۳- آیا مطالعه، کلاس و خوندن کتاب‌های گوناگون، برای موفقیت کافیه؟

۴-رازموفقیت به دست آوردندگان  رتبه‌‌های برتر چیه؟  یعنی اونا علاوه بر مطالعه ، کلاس و کتاب،  چه گزینه‌هایی رو برای موفقیت انتخاب می‌کنن ؟

خب، می‌تونی جواب همه‌ی این پرسش‌ها، به همراه ۳۱۴ نکته‌ی کلیدی برای موفقیت در کنکور رو، تو این  کتاب پیدا کنی. البته پیش از این‌که بریم سر اصل مطلب، نکته‌هایی رو در ادامه بحث می‌آوریم تا پیش زمینه‌ایی از هدف اصلی این کتاب رو پیش روت داشته باشی.

 

گپ خودمونی
۱- حتما باید هدفت رو  پیش روت داشته باشی ! دوست دارم فلان رشته قبول بشم،دوست دارم به دانشگاه x برم ، میخوام رتبه‌ام دو رقمی بشه و …           تو چی می‌خوای!؟حالا که خوب اعتماد به نفس گرفتی، می‌خوایم کمی خودمونی‌تر با تو کنکوری عزیز در باره‌ی هدف و راه‌های رسیدن بهش صحبت کنیم.

 دوست گل من! فکر می‌کنی  اینا هدفه، اما نیست. هدف باید بسیار روشن، واضح وبدون ابهام باشه. مثلاً من می‌خوام در کنکور در رشته داروسازی دانشگاه شهید بهشتی با رتبه‌ی ۱۲۶ قبول بشم. در ضمن حواست باشه که سعی کنی بدون خیال‌پردازی، اهدافت رو بنویسی.

۲-این کارها رو برای نوشتن اهدافت باید در نظر بگیری:

    توشه‌ی راهت باید اینا باشن … باورهای آرام ساز و داشتن فکر و دید مثبت.
    برای توشه‌ی راهت انرژی مثبت جمع کن : یه قلم وکاغذ بردار و همه‌ی اون چیزهای خوبی روکه تو این یازده سال تحصیل به دست آورده‌ای، فهرست کن. یادداشت کن تا ببینی چه چیزایی داری و هرکدوم برای چه مسیری به دردت می‌خوره! چند مثال واست می‌زنیم اما قول بده خودت یه فهرست آماده کنی. مثلاً قدرت مبارزه‌ی خوب یا صبر خوبی دارم، درس‌های سال دوم وسوم رو عمیق خونده‌ام،تمرکز کافی دارم و … . این فهرست رو آماده کن،تا وقتی که بین راه، تو پیچ وخم‌های کنکور یه وقت احساس خستگی کردی، بدونی چه چیزای ارزش‌مندی تو وجودت داری که می‌تونی ازشون استفاده کنی. لطفاً با خودت نگو این رو تو ذهنم دارم. آخه وقتی شرایط یه خرده سخت می‌شه فرصت فکر کردن نداری و افکار منفی و مزاحم هم نمی‌ذارن خوبی‌های وجودت رو ببینی.
    ممکنه بعضی موانع( عوامل حواس‌پرتی )همراهت داشته باشی که از مسیر اصلی دورت کنن و مانع بشن که به هدفت برسی. مثلاً  من خجالتی‌ام ، دوست دارم فیلم ببینم یا موسیقی گوش بدم و… خواهش می‌کنیم تو هم ادامه بده و این فهرست رو هم مث قبلی تهیه کن. آخه وقتی بدونی چه موانعی سر راهت داری، سعی می‌کنی این موانع رو از ذهنت دور و کم‌رنگ‌ کنی. این طوری ذهنت سبک‌تر می‌شه و موقع درس خوندن تمرکزت افزایش پیدا می‌کنه.

یادت نره امسال سالی نیست که ذهن به حواشی مشغول باشه…

کلید طلایی تعیین اهداف

    کلید اول: ابتدا ده دقیقه فکر کنید و همه‌ی جوانب را در نظر بگیرید:
    نخست درباره‌ی این‌که چه چیزی از همه برای شما مهم‌تر است و چرا می‌خواهید کنکور بدهید، فکر کنید
    دوم این‌که ببینید چه چیزی به زندگی شما معنا می‌دهد؟
    سوم: می‌خواهید در زندگی‌تان چه باشید و چه بکنید؟ در آینده می‌خواهید چه شغلی داشته باشید ودر چه شغلی موفق خواهید بود؟
    چهارم چه کسی می‌خواهید باشید و چه فایده‌‌‎ای می‌خواهید برسانید؟ تا چه اندازه می‌خواهید در کنکور موفق شوید؟
    پنجم چه‌قدر آمادگی برای کنکور به دست آورده‌اید و…
    کلید دوم: وقتی هدف‌های‌تان را به صورت شفاف مشخص کردید  قلم و کاغذی در دست بگیرید و شروع به نوشتن آنها کنید.
    در این مرحله باید دقت کنید که هدف‌ها را روشن و دقیق بنویسید. یعنی جزئی‌ترین بخش هدف‌ را هم یادداشت کنید.
    تا می‌توانید برای خودتان توضیح دهید که چه تغییرات مثبتی را می‌خواهید در خود ایجاد کنید و از چه تغییرات منفی می‌خواهید جلوگیری نمایید.

در این هدف‌گذاری به دو نکته‌ی مهم توجه کنید، علاقه‌ی قلبی برای رسیدن به آن هدف و در عین حال منطقی که شما را به سوی آن سوق می‌دهد یا برحذر می‌دارد. ممکن است شما یک رشته‌ی دانشگاهی را دوست بدارید. اما بدانید که با تحصیل در آن رشته بازارکار مناسبی به دست نخواهید آورد. بد نیست دو دو تا چهارتای‌تان را داشته باشید و در عین حال گوشه چشمی هم به علایق‌تان بیندازید. مبادا یکی را فدای دیگری کنید( انواع هدف در بخش تمرین عملی توضیح داده شده است).

 

  تــوجــه:

دانش آموزان عزیز  کلیه کتاب ها ی عرضه شده در سایت ۱۱۸ کلاس با ۲۰ درصد  تخفیف  نسبت به قیمت کتاب فروشی ها عرضه می گردد .
به این موارد هم نگاهی بیاندازید:

    اطلاعیه معرفی و فروش جزوات و کتاب های دبیران اطلاعیه معرفی و فروش جزوات و کتاب…
    کتاب دریای قواعد صید ترجمه (عربی کنکور- حسین مصباح) کتاب دریای قواعد و صید ترجمه (عربی…
    کتاب کیمیا استاد تدین (آموزش شیمی دبیرستان نوبت دوم) کتاب کیمیا استاد تدین (آموزش شیمی دبیرستان…

شروع ششمین دوره طرح اهداء کتاب دپارتمان شاکریان ( ویژه مناطق محروم مشهد و سایر استان ها)

طرح اهداء کتاب

دپارتمان تخصصی ریاضی تجربی شاکریان جهت استفاده دانش آموزان بورسیه و نیازمند، اقدام به جمع آوری کتاب های کنکوری (گاج ، سبز ،میتکران و …) کرده است . از تمامی دانش آموزان سال های گذشته که به کتاب های کنکوری خود نیازی ندارند؛ تقاضا می کنیم که با تحویل دادن کتاب های خود، ما را در این حرکت معنوی یاری نمایند.

مکان تحویل کتاب ها : فلستطین ۱۸ – دبیرستان پیام 

ساعت تحویل کتاب ها : بعد از ظهر ها از ساعت ۴ تا ۸ شب

تذکر : از آوردن کتاب های درسی و کتاب های اموزشی دبیران خودداری فرمائید .

برخی مواقع یک حرکت کوچک میتواند سرنوشت یک انسان را تغییر دهد. بیایید با یاری همدیگر در این حرکت مثبت سهیم شویم.

شرایط مطلوب برای یک مطالعه خوب

۱- یک مکان معین را برای مطالعه کردن تخصیص دهید. آیا شما مکانی را در اختیار دارید، که در آن با خودتان خلوت کنید؟
اگر تصمیم به مطالعه کردن دارید، باید بهترین مکان ممکن را برای این کار پیدا کنید. البته این مکان حتما باید آرام و بی سرو صدا باشد و درآن شخص در اثر صداهایی مانند رادیو، تلویزیون و سرو صدای اشخاص دچار گیجی نشود. اما این مساله کاملاً هم قطعی نیست. چون ۸۰درصد مطالعه دانشجویان در اتاق خودشان انجام می‌شود نه در کتابخانه.

 
مکانی که شما در آن به مطالعه می‌پردازید و هیچ کار دیگری در آن انجام نمی‌دهید، بهترین چیز ممکن در دنیا است. پس از مدتی، مطالعه کردن به رفتاری مناسب با آن محیط ویژه تبدیل می‌شود. سپس در هرجایی که در این دنیا قرار بگیرید، فکر می‌کنید باید کار متناسب آن محل را انجام دهید. به این روش توجه کنید:
هنگامی‌که وارد کلاس درس می‌شوید ومی‌نشینید، کارتان را با توجه به حرف‌های استاد شروع می‌کنید،. در این جا نگرش‌ها و توجه و رفتارتان به طور خودکار عمل می‌کنند. برای اینکه قبلا آن اتاق با چیزهایی مانند درس و گوش دادن وغیره مرتبط شده است چنانچه موقعیت این مکان ( کلاس درس ) را برای جاهای دیگر هم بوجود بیاورید،‌ در می‌یابید که در آن مکان‌ها هم آسانتر می‌نشینید و مطالعه می‌کنید.

۲- قبل از شروع یک تکلیف، زمانی را که برای پایان دادن به آن انتظار دارید برروی یک صفحه بنویسید.
گزارشی از اهداف مورد نظرتان تهیه کنید. این مرحله در کل، زمانی را تلف نمی‌کند. اما می‌تواند بسیار مفید باشد. این مرحله ممکن است فشار خیلی کمی بر روی شما داشته باشد و در نتیجه رفتار مطالعه شما به صورت ثابتی بهبود می‌یابد. صفحه‌ای که بر روی آن اهدافتان را یادداشت کرده‌اید، بعنوان شاخصی از کارآمدی روش مطالعه تان نگهداری کنید. سعی کنید هر روز هنگام عصر سطح اهدافتان را بطور جزیی افــزایش دهید، سعی نکنید که درجه اهدافتان را به صورت رؤیایی بالا ببرید. فقط اهداف را بافاصله زمانی کم افزایش دهید.
 

۳- با انتخاب نمادهای اجتماعی که به مطالعه مربوط است، توانایی تمرکزتان را تقویت کنید. در این رابطه شکل خاصی از لباس مثلا یک کلاه، روسری، یک مجسمه جدید یا یک تو‌تم را انتخاب کنید.
قبل از اینکه مطالعه را شروع کنید، کلاه را بپوشید یا مجسمه کوچکتان را بر روی میز قرار دهید. این اعمال از دو راه به تمرکز شما کمک می‌کنند. اول از همه، علامتی برای اشخاص دیگر است مبنی بر اینکه در حال کارکردن هستید و محترمانه از آنها می‌خواهید که مزاحم شما نشوند ( تمرکزتان را به هم نزنند ). دوم، برگزار کردن این مراسم کوتاه و منظم به شما در انجام دادن کارتان کمک می‌کند اما به هنگام نامه نوشتن، تخیل کردن یا پرسه زدن در اطراف،از مجسمه یا کلاهتان استفاده نکنید. استفاده از این روش را فقط به زمان مطالعه اختصاص دهید. اگر جادویتان علاوه بر کتاب با چیزهایی دیگر نیز مرتبط شده بدنبال یک نماد دیگر باشید. باید مواظب باشید که نمادهایتان به نشانه‌ای برای برانگیختن رؤیا‌ها تبدیل نشوند.

 
۴- اگر حواستان پرت شده است، بایستید و رویتان را از کتاب‌هایتان برگردانید: در حالی که به کتاب خیره شده ودر مورد قوی‌تر شدن ضعف تان با خود نجوا می‌کنید.
پشت میزتان ننشینید، اگر این کار را بکنید بعد از مدتی مطالعه با رؤیا پردازی و احساس گناه مرتبط خواهد شد و اگر مجبور به تخیل هستید که همه ما گاهی انجام می‌دهیم بلند شده و در اتاق قدم بزنید.
اتاق را ترک نکنید. فقط بایستید و در حالی که به تکالیف درسی تان نگاه نمی‌کنید به تخیل بپردازید. عمل فیزیکی ایستادن، فکر شما را بر روی کارتان متمرکز می‌سازد. در این مورد سعی کنید. بزودی متوجه می‌شوید گفتن این جمله به خود که « من باید بایستم»به شما در متمرکز کردن حواستان کمک می‌کند.

 
۵- در آخر هر صفحه مکث کنید.
و وقتی‌که مشغول خواندن هستید، آهسته تا ۱۰ بشمارید. این ایده‌ای است که زمان مطالعه شما را ممکن است افزایش دهد. اگر هنگام خواندن افکارتان آشفته است و نمی‌توانید تمرکز داشته باشید، این کار برای شما سودمند است. اگر در حین مطالعه کسی از شما سؤال کند که « چقدر خوانده‌اید» شما تنها به او جواب دهید: « در حدود سی دقیقه»این روش را به کار ببرید اما به خاطر داشته باشید این راه فقط به عنوان یک راه حل اضطراری برای نداشتن تمرکز به کار می‌رود.

 
۶- برای شروع مطالعه، زمان معینی را اختصاص دهید.
رفتار و عادات معین همیشه در طی روز در زمان مربوط به خودشان رخ می‌دهند. اگر یـــک روز خـود را مورد بررسی قرار دهید، در می‌یابید که همیشه کارهای معینی را در زمان‌های پیش بینی شده‌ای انجام می‌دهید.
ممکن است که این مساله درروزهای مختلف، تغییراتی داشته باشد اما عموما بعضی از رفتارهای شما به صورت عادی دارای وقت بخصوصی هستند
. اگر با خودتان رو راست وصادق باشید، در‌‌‌ می‌یابید که شروع کردن رفتارهای کنترل شده توسط زمان، کاری نسبتا ساده است. مساله مورد توجه این است که اگر بتوانید بطور عادتی مطالعه کنید یا حداقل قسمتی از مطالعه روزانه خود را انجام دهید،بعدها شروع آن آسانتر خواهد بود.
سعی کنید زمان مطالعه را به صورت عادتی در آورید و به آنچه که قبل از شروع مطالعه انجام می‌دهید، دقت کنید. این یک روش برای بهتر کردن تمرکزتان است.

 
۷- درست قبل از شروع زمان مطالعه، هیچ کار ناتمامی را شروع نکنید.
بسیاری از مردم در مورد کارهایی که نسبت به انجامشان تعهد دارند و نیمه تمام مانده‌اند، فکر می‌کنند. آنها مجبور هستند که این کار‌ها را انجام دهند تا از تعهدی که دارند، رهایی یابند. فعالیت‌های نیمه تمام معمولا بیشتر از کارهای تکمیل شده، ذهن را مشغول می‌کنند. اگر عقیده مذکور را درباره عادت تخیل کرد بکار ببرید، متوجه خواهید شد که فعالیت‌ها و تکالیف ناتمام در مقایسه با آنهایی تمام شده‌اند، بیشتر موجب تخیل ورؤیا پردازی می‌شوند. بنابراین وقتی‌که می‌دانید به زمان مطالعه که خودتان آن را انتخاب کرده‌اید، نزدیک می‌شوید ذهنتان را درگیر مسائل پیچیده و بحث‌های طولانی نکنید.
سعی کنید که به زمان مخصوص مطالعه عادت کنید وبه اعمالی که قبل از شروع مطالعه انجام می‌دهــید، توجه کنـــید. این راهی
برای بالا بردن توانایی تمرکز شماست.

 
۸- اهداف کوتاه مدت و منظمی را برای خود در نظر بگیرید.
این زمان را به زیر مجموعه‌هایی تقسیم کنید وقتی‌که اولین صفحه را تمام کردید، زمان خاصی را برای این کار اختصاص دهید. اگر ریاضی می‌خوانید، زمانی را برای حل هر مساله در نظر بگیرید. به عبارت دیگر تکالیف تان را به واحدهای کوچکی تقسیم کنید. برای همه اهداف معین شده زمانی را تعیین کنید. این شیوه توانایی شما را برای مطالعه کردن، افزایش می‌دهد بدون اینکه تمرکزتان را از دست بدهید.

 
۹- از یک دفترچه یادداشت به عنوان یاد یار استفاده کنید.

ترفند دیگری که به شما در بالا بردن تمرکز کمک می‌کند، قرار دادن یک مداد و کاغذ در کنار دفتر یادداشت شما است. اگر در هنگام مطالعه، ذهنتان مشغول مسائلی می‌شود که باید آن را انجام دهید آن را در دفترچه یادداشت کنید در این صورت مطمئن می‌شوید که در صورت نگاه کردن به دفترچه متوجه کارهایی که باید انجام دهید خواهید شد. نگرانی در مورد فراموش کردن کارهایی که باید انجام دهید، ممکن است موجب اختلال در مطالعه شود.

 
۱۰- قبل از اینکه مطالعه را شروع کنید، استراحت کنید.
برای تمرکز داشتن از خودتان بپرسید: آیا مطالعه وکار کردن بر روی کتاب، چیزی است که مرا بترساند؟
اگر مجبور باشید که موارد ناخوشایندی را مطالعه کنید و شما می‌دانید که از خواندن آن مطالب احساس بدی به شما دست می‌دهد، چه عکس العملی نشان می‌دهید؟ احتمالا مطالعه را متوقف کرده و مشغول خیالبافی می‌شوید ودلایل خوبی برای متوقف کردن مطالعه پیدا می‌کنید. اگر اینگونه عمل کنید می‌توان گفت که اضطراب یادگیری دارید،تنها راه از بین بردن اضطراب یادگیری، یادگرفتن این مطلب است که چگونه استراحت کنیم.
اگر از لحاظ جسمی و روحی کاملاً استراحت کرده باشید، تقریبا غیر ممکن است که هیچ نگرانی از خواندن به خود راه دهید. کتاب را با آرامش مطالعه کنید نه با هیجان و اضطراب. وقت مطالعه، مطالعه کنید ونگرانی رابرای زمان خودش بگذارید. هردو را در یک زمان انجام ندهید.

منبع : friend.knowclub.com

 

نحوه گزینش دانشجو در دوره‌های فراگیر

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به اتمام مهلت ثبت‌نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد پیام نور92، گفت: 109 هزار و 520 نفر در این دوره از آزمون ثبت‌نام کرده‌اند.

دکتر حسین توکلی  با اشاره به جدول زمانبندی برگزاری آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور 92، اظهار کرد: آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور روز جمعه 29 آذر ماه برگزار می‌شود و کارت ورود به جلسه آزمون از روز چهارشنبه 27 آذر ماه به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org توزیع می‌شود.

وی با اشاره به نحوه گزینش دانشجو در دوره‌های فراگیر و تبدیل وضعیت، تصریح کرد: نمره نهایی لازم برای قبولی بر اساس تأثیر 80 درصدی میانگین دروس حاصل از آزمون و تأثیر 20 درصدی میانگین معدل مدرک کارشناسی می‌باشد.

توکلی با بیان اینکه میانگین معدل مدرک کارشناسی برای داوطلبانی که فارغ‌التحصیل دوره کارشناسی ناپیوسته می‌باشند، حاصل میانگین معدل دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته است، تصریح کرد: دانشجویان سال آخر باید میانگین نمرات واحدهای درسی گذرانده شده خود را تا 31 شهریور ماه 92 در محل مربوط در تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی اعلام کنند.

منبع : ایسنا

 کوچک‌ترین خودرو جهان رونمایی شد

کوچک‌ترین خودروی جهان که فقط با نصف ‌گالن سوخت‌رسانی می‌شود، رونمایی شد.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به دلیل وجود مقررات شدید در خصوص کارایی سوخت و انتشارات لوله اگزوز، اندازه همه خودروها حتی کامیون‌ها در حال کاهش است.

با این حال، گرچه این سیستم‌ها کوچک شده‌اند، اندازه تعداد انگشت‌شماری از آن‌ها با خودروی سفارشی ابداع‌شده توسط «آستین کولسون» اهل تگزاس، برابری می‌کند.

این سامانه که 63.5 سانتی‌متر ارتفاع، 60.96 سانتی‌متر عرض و 121.9 سانتی‌متر نیز طول دارد، فقط برای نوجوانان کوچکی که هنوز به اندازه کافی رشد نکرده‌اند، مناسب است.

با این حال، علی‌رغم ابعاد کوچکش، خودروی کولسون مجهز به لگال فرمان، چراغ‌های جلوی تاییدشده توسط سازمان‌های رسمی، سپر باد، بوق و همچنین پلاک تگزاس است.

کانتینر گاز اتومبیل جدید فقط نصف گالن سوخت می‌گیرد و می‌توان با پرکردن آن 36.21 کیلومتر سفر کرد.

کولسون اقدامی برای قراردادن این خودرو در خط تولید انجام نداده است.

فناوری ابداعی عنوان کوچک‌ترین خودروی جهان را در کتاب رکوردهای گینس از آن خود کرده است.

منبع : ایسنا


دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در روزهای اخیر در مراسم تودیع و معارفه وزرای اقتصادی کشور با اعلام اینکه امروز اشتغال و تورم دو چالش اصلی و اساسی کشور محسوب می شود گفته است: دولت در نظر دارد برنامه هایی را به صورت فوری و اضطراری در حوزه اشتغال کشور اجرا کند.

طی یکی دو دهه اخیر جامعه با گرایش روزافزون جوانان برای ورود به دانشگاه ها مواجه بوده و این روند همچنان ادامه دارد. اغلب افرادی که دوره متوسطه تحصیلی را طی می کنند یک نگاه جدی برای ورود به دانشگاه و دریافت یک مدرک را دارند. این مسئله به حدی رسیده است که امروز در بسیاری از رشته های دانشگاهی که جوانان از آنها فارغ التحصیل می شوند، بازار کاری وجود ندارد و به اصطلاح بازار کار بسیاری از رشته ها اشباع شده است.

برخی رشته ها بازاری برای کار ندارند

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث به وجود آمدن این شرایط شده است، عدم ارتباط صحیح و منطقی بین دانشگاه و بازار کار است تا جایی که هر یک از این بخش ها به صورت کاملا جزیره ای و جدا از دیگری کار می کند. دانشگاه ها امروز در رشته های گوناگونی بدون توجه به نیاز واقعی بازار کار دانشجو تربیت می کنند، اما بازار کار تنها به آن بخشی از فارغ التحصیلان توجه دارد که بتواند نیاز واقعی خود به نیروی کار را برطرف نماید.

باقی ماندن این شرایط درباره اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی و ناتوانی دانشگاه ها و یا بی توجهی دانشجویان به لزوم کسب مهارت های شغلی مورد نیاز بازار کار، باعث شده تا همواره نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی که انتظار می رود باید در وضعیت مناسبی باشد، بیش از سایر گروه ها و تا 2 برابر متوسط نرخ بیکاری کشور باشد.

ناشناخته ماندن ظرفیت های قابل ارائه مراکز فنی و حرفه ای کشور در بحث مهارت آموزی و کم توجهی دانشجویان به نیازهای واقعی بازار کار، علاوه بر اینکه باعث افزایش تعداد بیکاران فارغ التحصیل در رشته های گوناگون شده است، زمینه بی اعتمادی کارفرمایان به این گروه ها را نیز دامن می زند به نحوی که کارفرمایان تصور نزدیک به یقین دارند تنها مهارت فارغ التحصیلان جویای کار کشور در کنار داشتن یک مدرک تحصیلی، رانندگی است!

آیا کارجویان دانشگاهی مهارت دارند؟

نکته جالب اینکه با وجود اطلاع نسبی جامعه از وضعیت بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی و اینکه بازار فعلی کار کشور نیازی به بسیاری از رشته های تحصیلی به دلیل تکمیل بودن ظرفیت تا حداقل چندین سال ندارد، باز هم بر ورود به دانشگاه ها و تحصیل در هر رشته ای اصرار ورزیده می شود و بدتر اینکه نه در دوران تحصیل و نه در دوران انتظار برای ورود به بازار کار، قریب به اتفاق کارجویان فارغ التحصیل دانشگاهی کمترین تلاشی برای تحقیق در بازار واقعی کار و کسب مهارت های لازم آن از جمله تسلط به کار با کامپیوتر، آشنایی با زبان خارجی و کسب فنون دیگر را انجام نمی دهند.

متاسفانه همانگونه که ذکر شد، دانشگاه ها نیز در دامن زدن به ادامه روند بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی نقش دارند تا جایی که به دلیل عدم برقراری ارتباط بین دانشگاه و بازار کار، نه تنها رشته های مورد نیاز شناسایی نمی شود، بلکه بر ادامه پذیرش دانشجو در تمامی رشته ها نیز اصرار ورزیده می شود. از سویی دیگر، دانشگاه ها تلاش چندانی برای ارائه مباحث مهارتی در کنار موضوعات تئوریک جهت رفع ضعف های بیکاری بسیاری از کارجویان دانشگاهی نیز انجام نمی دهند.

به تازگی آماری از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره وضعیت بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته های گوناگون منتشر شده است که استناد آن به نتایج آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 90 مرکز آمار ایران است.

بر این اساس، مجموعا 768 هزار و 51 نفر بیکار فارغ التحصیل دانشگاهی در کشور وجود دارد که از این تعداد 207 هزار و 310 نفر دارای مدرک فوق دیپلم، 505 هزار و 10 نفر دارای مدرک لیسانس، 52 هزار و 169 نفر فوق لیسانس و دکترای حرفه ای و 3 هزار و 388 نفر نیز دارای مدرک دکترای تخصصی هستند.

وضعیت بیکاری در رشته های گوناگون

بیشترین تعداد بیکاران در رشته های مهندسی، ساخت و تولید با 251 هزار و 402 نفر وجود دارد و پس از آن نیز 222 هزار و 112 نفر در رشته های علوم اجتماعی، بازرگانی و حقوق قرار دارند. از مجموع بیش از 768 هزار نفر بیکار فارغ التحصیل دانشگاهی، 363 هزار و 740 نفر مرد و 404 هزار و 311 نفر نیز زن است.

بالاترین تعداد مردان بیکار در رشته مهندسی، ساخت و تولید با 178 هزار و 461 نفر است و بیشترین تعداد زنان بیکار نیز با 134 هزار و 791 نفر در رشته علوم اجتماعی، بازرگانی و حقوق تحصیل کرده اند. مجموعا 100 هزار و 912 نفر مرد و زن در رشته های علوم انسانی و هنر بیکار هستند و 76 هزار و 191 نفر نیز در علوم، ریاضی و کامپیوتر جزو بیکاران محسوب می شوند.

38 هزار و 438 نفر در رشته های کشاورزی و دامپزشکی، 25 هزار و 997 نفر در رشته های بهداشت و رفاه (بهزیستی) و 17 هزار و 407 نیز در رشته خدمات بیکار هستند. از کل 768 هزار بیکار فارغ التحصیل دانشگاهی کشور 13 هزار و 45 نفر رشته تحصیلی خود را اظهار نکرده اند.

بیکاری 3 هزار دکترای تخصصی

از 52 هزار و 169 نفر بیکار فوق لیسانس و دکترای حرفه ای، 11 هزار و 886 نفر در رشته های علوم اجتماعی، بازرگانی و حقوق تحصیل کرده اند و 12 هزار و 353 نفر نیز دارای مدرک رشته های مهندسی، تولید و ساخت هستند. 9 هزار و 607 نفر نیز در رشته علوم، ریاضی و کامپیوتر و 6 هزار و 781 نفر نیز در رشته علوم انسانی و هنر بوده اند. سهم سایر رشته ها از موارد یادشده کمتر بوده است.

به صورت کلی، 122 هزار و 863 مرد دارای مدرک فوق دیپلم و بیکار هستند، از سویی 213 هزار و 7 نفر لیسانس، 25 هزار و 517 نفر فوق لیسانس و دکترای حرفه ای و 2 هزار و 257 نفر نیز دکترای تخصصی دارند. در بین زنان 84 هزار و 447 نفر بیکار فوق دیپلم، 292 هزار و 3 نفر لیسانس، 26 هزار و 652 نفر فوق لیسانی و دکترای حرفه ای و هزار و 131 نفر نیز دارای مدرک دکترای تخصصی هستند.

جدول بیکاری در 17 رشته تحصیلی

فرا رسیدن سال نو همیشه نوید بخش افکار نو، کردار نو و تصمیم های نو برای آینده است. آینده ای که همه امید داریم بهتر از گذشته باشد. 

در سال نو، ۳۶۵ روز سلامتی، شادی، پیروزی و از همه مهمتر موفقیت در کنکور را برای شما آرزومندیم.

دپارتمان شاکریان

طرح بزرگ من میتونم
محصولات و خدمات دپارتمان